23 Mayıs 2016 Pazartesi

Cep telefonlarınızı özgür bırakın! | Libérez les téléphones portables (ou pas)!

Bu sabah radyo A.B.D’de bir restoran zincirinin yemek esnasında cep telefonlarını bir çeşit cep telefonu kafesine koymaları halinde misafirlerine ücretsiz tatlı ikram edildiğinden bahsetti.

Cep telefonu kafesi mi!?Ne komik bir fikir!

Bu fotoğraf  “Chick-fil-A” adlı restoranın Facebook sayfasından alınmıştır. | Bu da Sainte Pulchérie Lisesi’nin telefon kutusu


Neden cep telefonlarını hapsediyoruz?
  • Sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçmek için
Yakalanmadan telefonla iletişim kurmaktan kolay ne olabilir?! Oysaki kılı kırk yaran klasik kopyacı ders notlarını birkaç cm’lik kağıda, silgiye, plastiğe ya da bedeninde uygun bir yere yazmak için de olsa derslerini  birazcık çalışmış oluyor.

Cheating
By Hariadhi, myself (Own work) [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

  • Derslere konsantre olabilmek için
Bir saatte kaç kere telefonunuza bakıyorsunuz?

Otobüs durağında yanınızdakiyle havadan sudan ya da taksi şöförüyle trafikten konuşmanızın hayatınızın en ilginç diyalogu olacağını iddia etmiyoruz ama cep telefonu olmadığında insanlar birbirleriyle konuşuyorlar. Bu blogu okuyan öğrenciler ikna olmadılarsa onları sabahları (telefonlarını vermeden önce) kafeteryada  ve öğle teneffüsünde (telefonsuzken) etraflarını incelemeye davet ediyorum.
cell phone zombies-1215


  • Bir adım geri çekilmek ve ara vermek

Bazı araştırmalara göre ergenlik çağıdanki Amerikalılar günde 5 saatlerini, diğer bir deyişle günün (uyku dışındaki) ⅓’ünü cep telefonlarıyla geçiriyorlarmış. Cevap yazmadan (buna zorunlu hissetmeden), yorum bırakmadan ya da “like”lamadan geçirilecek günde 7 saatlik bir ara, durup genel tabloyu görmenize olanak verecek ve bu gereçlerin bizleri “aciliyet zorbalığına” hapsetmesinden kurtaracaktır.

Ayrıca hangi öğrenci, öğle teneffüsünde ailesine whatsup’tan biyoloji sınavında neden başarısız olduğunu anlatmak ister ki?

İnternet ve bilgisayarlar?

2 yıldır BYOD  programına dahil olan okulumuz öğrencilerine cep telefonlarını kullanmayı yasaklarken öte yandan onlardan bilgisayarlarıyla okula gelmelerini ve okulun ağına bağlanmalarını istemesi birbiriyle çelişmiyor mu?


Sınıfta bilgisayarlar çantalarda duruyor, eğitim faaliyetleri esnasında kullanılıyor ve daha sonra bu blogda  değineceğimiz bazı eğitim faaliyetleri dışında sosyal ağların filtrelendiği okul ağına bağlanıyorlar.
Öğrenciler Snapchat’te fotoğraflı bir yanıtlar vermek için ve Instagram’daki fotoğrafları “like”etmek için sınav esnasında bilgisayarını çıkarmaya elbette yeltenebilirler. Ancak eğer yakalanmadan bunu yapmayı  başaran öğrenciler olursa, OpenBadgelarını almak üzere bizleri görmeye uğrasınlar.Yasaklamaya karşı eğitim
Eğer cep telefonları her yerdeyse ve öğrencilerin hayatının bir parçasını oluşturuyorsa, okulun görevi yasaklamak değil makul bir kullanım için eğitmek olmalıdır.

Her ne kadar bu programın diyete yönelik nitelikleriyle ilgili ikna olmamış olsak da, “Chick-fil-A”  restoranlarında olduğu gibi bizler de sabahları cep telefonları bırakan öğrencilere dondurma verebilirdik.

Cep telefonlarını öğrencilere verip, ne derslerde ne de teneffüslerde yani hiç kullanmamalarını isteyebiliriz.

Öğrencilerin Instagram hesabını yöneten bir grup öğrenciyle kısmen bu şekilde hareket ediyoruz. Onlar telefonlarını uçak modunda tutuyorlar. Öğrencilerin büyük bir bölümü bu oyunu kurallarına göre oynuyorsa da, herkes için durumun böyle olmadığını biliyoruz. (evet evet, biliyoruz)

Cep telefonlarının yasak olmadığı okullardaki öğretmenlerle yaptığımız görüşmelerde onlardan iki tip yanıt aldık:

“Öğrenciler gayet makul davranıyorlar. Ders sırasında telefon çaldığı ya da öğrencinin başka bir şeyle ilgilendiği olabiliyor ama bu çok nadir bir durum.”
“Zamanımı öğrencilere kuralları hatırlatmakla geçiriyorum. Gerçekten bıktığım zamanlarda görmezden geliyor ve dersimi işlemeye devam ediyorum.”
Derslerde yanında telefonu olan öğrenci okul dışında adil kullanım konularında daha mı uygun davranışlar sergiliyor, daha iyi eğitimli mi oluyor?
Cep telefonuna “bağımlı” öğrenci bu bağımlılıktan kendiliğinden mi vazgeçecek yoksa okul süresince onu buna zorlayacak mıyız?
“Endişeli aile”okul saatlerinde çocuğunu rahat bırakabilecek mi?
Bütün okullar, okullarının kültürünü yansıtan bir iç yönetmeliğe sahipler. Evet, eğer okul gerekli olduğu kanısına varırsa özel kurallar koyabilir çünkü eğitim aynı zamanda yasaklar koymaktır.

Bununla beraber, kurallar okul dışında ve hatta aile içinde farklılık gösterdiğinden, okulda kural koymak zor olacaktır.
Smartphone chat
By Lars Plougmann [CC BY 2.0], via flickr
Öte yandan okulun biraz geri çekilip bazı şeyleri daha anlamaya imkan veren, kimi zaman dış dünyadan izole bir yer olması gerektiğini düşünüyoruz.


Cep telefonum özgür mü?
Başlığa bakarak cep telefonları için hızla ve koşulsuzca özgürlük uman öğrenciler, üzgünüz! Anlamış olacağınız gibi bu konu gündemimizde değil. 
Bununla birlikte fikirlerinizi merak ediyor ve sizleri, bizlerle bağlantıya geçmeye ya da bu makaleye yorum bırakmaya davet ediyoruz.


Ajandasının sayfaları kesen kurnaz, gizlice BYOD’sunu içine saklamış! (Fransız bir arkadaşın Tweet’i)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Entendu ce matin à la radio, une chaîne de restaurant aux USA offre un dessert gratuit aux clients qui laissent leurs téléphones portables dans une “cage à téléphone” pendant le repas.


Une cage à téléphone portable? Quelle drôle d’idée!


Photo tirée de la page Facebook du restaurant “Chick-fil-A” | Boîte à téléphone du lycée Sainte Pulchérie


 Pourquoi emprisonner les portables?


  • pour limiter la triche aux examens

Quoi de plus facile que de communiquer par téléphones sans se faire attraper. Alors que le tricheur classique méticuleux aura au moins travaillé un peu pour organiser et recopier son cours sur quelques centimètres carrés de papier, de gomme, de plastique ou ...de peau  • pour rester concentré pendant les cours
Combien de fois par heure regardez-vous votre téléphone?

  • pour se socialiser
Nous ne prétendons pas que vous aurez la conversation la plus intéressante de votre vie en discutant de la météo avec votre voisin à l’arrêt de bus, ou des embouteillages avec un chauffeur de taxi mais quand il n’y a pas de téléphone portable, les gens se parlent plus. Si des élèves lisant ce blog ne sont pas convaincus, regardez autour de vous à la cafétéria le matin (avant d’avoir donné les téléphones) et le midi (sans téléphone).Paris 2015
By Denis Bocquet [CC BY 2.0], via flickr


  • pour prendre du recul et faire une pause

Selon certaines études, les adolescents américains passeraient presque 5 heures par jour, soit ⅓ de leur journée (hors sommeil), sur leur téléphone portable. 7 heures de pause par jour, sans pouvoir- ou se sentir obligé -  de répondre, commenter, “liker” permet de prendre du recul, de casser la “tyrannie de l’immédiateté” où nous enferment parfois ces outils.
Et puis quel élève souhaite vraiment pendant sa pause du midi devoir expliquer par whatsapp à ses parents pourquoi il a  raté son contrôle de biologie?

Et Internet et les ordinateurs?
N’est-il pas contradictoire, alors que le lycée s’est engagé dans un programme BYOD depuis deux ans, d’interdire aux élèves d’utiliser leur téléphone portable et en même temps de leur demander de venir avec leur ordinateur portable connecté sur notre réseau?

un cours de biologie - propriété du lycée Sainte Pulchérie

Les ordinateurs en classe sont rangés dans les sacs, utilisés pour mener des activités pédagogiques, et connectés sur notre réseau où les réseaux sociaux sont filtrés, sauf pendant certaines activités pédagogiques sur lesquelles nous reviendrons plus tard dans ce blog.

Bien sûr, un élève peut toujours essayer de sortir son ordinateur pendant un examen pour envoyer une photo des réponses sur Snapchat tout en “likant” des photos sur Instagram. S’il arrive à faire tout ça sans se faire attraper, qu’il passe nous voir pour qu’on lui décerne un Openbadge.

Eduquer VS Interdire
Puisque les téléphones portables sont partout, font partie de la vie des élèves, le rôle de l’école devrait être d’éduquer à un usage raisonnable, pas d’interdire.

Nous pourrions certes, même si nous ne sommes pas convaincus par les qualités diététiques de ce programme, faire comme les restaurants “Chick-fil-A” et offrir une glace aux élèves qui déposent leur téléphone le matin.

Nous pourrions laisser les téléphones portables aux élèves, et leur demander de ne l’utiliser ni pendant les cours ni pendant les récréations; c’est à dire de... ne pas les utiliser.
C’est un peu ce que nous faisons avec notre groupe d’élèves qui animent l’Instagram des élèves, qui peuvent garder leur téléphone portable en mode avion. Si la majorité des élèves “joue le jeu”, on sait aussi que ce n’est pas le cas de tout le monde (oui, oui, on le sait)
Lors d’échanges avec des professeurs qui enseignent dans des écoles où les téléphones portables ne sont pas enfermés nous avons eu deux types de réponses:

“Les élèves sont assez raisonnables. Ca arrive de temps en temps qu’un téléphone sonne pendant le cours ou qu’un élève fasse autre chose mais c’est assez rare”

“Je passe mon temps à rappeler les élèves à l’ordre. Quand j’en ai vraiment marre  je fais semblant de ne pas les voir et je continue mon cours”

Est-ce qu’un élève qui a son téléphone avec lui pendant les cours est plus raisonnable, mieux éduqué aux bons usages en dehors de l’école?
Est-ce qu’un élève “accro à son téléphone” arrivera à décrocher de par lui-même ou faut-il l’obliger à décrocher pendant le temps scolaire?
Est-ce que “le parent inquiet” arrivera à ne pas solliciter son enfant sur le temps scolaire?

Toutes les écoles ont un règlement intérieur propre qui est un des éléments qui définit "la culture de l’école". Oui un  école peut, si elle l’estime nécessaire, fixer des règles spécifiques car éduquer c’est aussi interdire.
D’ailleurs il serait bien difficile pour nous d’établir des règles dans l’école alors que les règles en dehors changent entre les familles et même au sein de la famille
Family eating meal
By NCI [Public domain], via Wikimedia Commons

Liberté pour mon portable?
Désolé pour les élèves qui, malhonnêtement accrochés par le titre de cet article espéraient une libération immédiate et sans condition de leur téléphone portable, mais comme vous l’aurez compris ce n’est pas d’actualité.
Néanmoins votre avis nous intéresse et on vous invite à en parler avec nous ou de commenter cet article.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder