25 Şubat 2015 Çarşamba

Eğitim ve Öğretim Alanında Dijital İletişim ve Üretim Araçları | Outils de communication et de production dans l'enseignement

13 ve 14 Şubat 2015 tarihinde, Sainte Pulchérie Lisesi'nin TİCE ekibi Saint Benoît Lisesi tarafından düzenlenen Dijital Baharı etkinliğine katıldı. 
 
Alınan bu inisiyatif bilgisayar ve bilişim bazlı derslerin kurumumuzdaki rolünü belirleme amacı taşır. Sainte Pulchérie Lisesi'nde bilgisayar dersleri, farklı dijital araçların kullanımı için gerekli temel bilgilerin öğrenilmesinin ötesinde öğrencilerin ve öğretmenlerin paralel bir gelişim gösterebileceği şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, derslerde kaydedilen ilerlemeyi negatif etkilememek adına öncü dijital araç ve gereçlerin kullanımının öğreniminde ve uygulanmasında yeterlilik sağlamak hedeflenmiştir.
Bu amaç doğrultusunda, öğrencilere dersler verilmekte ve öğretmenlere formasyonlar sunulmaktadır. Aynı zamanda, öğrenilen bu dijital araçlar diğer derslerde işlenilen konularda da zaman kaybını önlemek için kullanılabilmektedir.
Verilen dersler ve formasyonlar şüphesiz dijital araçların kullanımını öğretmeyi esas alır fakat öğrenilenleri pratiğe dökmede gelişme kaydetmek ve zaman kaybını en aza indirgemek gibi yeni alışkanlıklar edinmeyi de amaçlar hatta bu yeni dijital yeteneklerimizin neden keyfini çıkarmayalım ki.
Bu sunum dijital paylaşım, üretim ve iletişim araçlarıyla onların ders kapsamında olası kullanımlarının geliştirilebilir bir örneğini sunmaktadır :
~İletişim Araçları~
 • Gmail®
 • Hangout®
 • Youtube®
~Dijital Paylaşım ve Üretim Araçları~
 • Google drive®
 • Adobe reader® okuyucusunun yardımıyla PDF üzerinde dijital not alınması, aynı işlem windows store uygulaması olan
 •  NoteBook Pro® ile de yapılabilir
 • Google Docs, Google Sheet ve autocrat® (add-ons google) ile otomatikleştirilmiş, kişiye özel (farklılaştırılmış eğitim) et bireyselleştirilmiş (sadece öğrenci ve öğretmen arasında) paylaşımlar
Bu sunum pedagojik kapsamda kullanılan dijital araçların giriş kısmını oluşturur ve teknik bilgiler içermez. Daha fazla bilgi için, belirtilen mail adresi aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz: edtech@sp.k12.tr
---

---
Les 13 et 14 février derniers, l'équipe TİCE du Lycée Sainte Pulchérie s'est rendue au Printemps des TICES organisé au Lycée Saint Benoît.

Cette intervention avait pour but de préciser le rôle de l'enseignement de l'informatique au sein de l'établissement. Au-delà des apprentissages basiques de tels ou tels outils, l'informatique au lycée Sainte-Pulchérie est réalisé de telle façon que les élèves et les professeurs suivent une progression parallèle dans l'utilisation des outils numériques afin que les savoirs et savoir-faire de ces  protagonistes soient suffisants pour ne pas gêner la progression du cours en question.

Ainsi, des cours sont dispensés aux élèves et des formations sont proposées aux professeurs. De ce fait, les outils étudiés peuvent être utilisés dans les autres cours sans perdre du temps dans leur prise en main.

Les cours et formations proposent bien plus qu'un apprentissage de l'utilisation du numérique mais visent surtout à acquérir de nouvelles compétences telles que améliorer les bonnes pratiques, réduire la perte de temps et pourquoi pas prendre du plaisir dans ces nouvelles pratiques.

Ce diaporama propose un échantillon non exhaustif des outils de communication, de production et de partage et de leurs possibles utilisations dans le cadre d'un cours :

~ Outils de communication ~
 • Gmail®
 • Hangouts®
 • Youtube®
~ Outils de production et de partage ~
 • Google drive®
 • Prise de note numérique sur PDF à l'aide du lecteur Adobe reader® ainsi qu'une application du windows store : NoteBook Pro®
 • Partage automatisé, personnalisé (enseignement différencié) et individualisé (entre uniquement le prof et un élève) avec Google Docs, Google Sheet et autocrat® (add-ons google).


Cette présentation est une introduction à l'utilisation de ces outils dans un cadre pédagogique et ne propose pas d'informations techniques sur les mises en place. Pour plus d'informations, n'hésitez pas à nous contacter via cette adresse mail : edtech@sp.k12.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder